Item_Proto Açma, Editleme ve Kapatma

admin

Administrator
Yönetici
Admin
Metin2 Item_Proto.txt dosyasını açma, editleme ve sorunsuz kapatma işlemi nasıl yapılır? Düzenleme işlemi yaparken oluşan hataları nasıl düzeltiriz?

Item_Proto.txt dosyasını açıp sorunsuz kapatmak için öncelikle bu dosyayı açacak programa ihtiyacınız bulunmakta. Aşağıdaki dosyaları indirin ve nasıl çalıştığını adımları izleyerek öğrenin.

Item_Proto Açıcı: İndir1 Alternatif: İndir2

Adım1: Item_Proto.txt açmak
İndirdiğiniz dosyanın içindekileri masaüstüne çıkartın. Ardından "Adım 1" isimli klasöre girin. Girdikten sonra açılmayan item_protonuzu bu klasöün içerisine atın ve "ac.bat" isimli dosyayı çalıştırın. Aynı zamanda bu yöntem diğer item_protolar için de geçerlidir.

metin2 item proto düzenleme

Şimdi normal item eklermiş gibi item_proto_dump.xml isimli dosyayı açıyoruz. Notepad++ kullanmayın. Türkçe karakterlerde sorun olabiliyor. Onun yerine not defterini kullanmaya çalışın. Türkçe karakterlerde sorun çıkmıyor. Not defteriyle açmak için sağ tıklayıp düzenle demeniz yeterli.

item proto açma

<item_proto..> altında bulunan yazıları silin. Yukarıda işaretli. <!--AddonType="0"--> diye devam etmesi gerekir. Sildikten sonra en alta inin.

itemproto metin2 pvp serverler

Mesela ben oyuna Titan Kalkan ekledim. Resimdeki gibi sizde ne ekleyecekseniz aynı eski protoda olduğu gibi itemi ekleyin. Bu arada diğer itemlerin başında yazan <!--AddonType="0"--> yazısı önemsizdir. Yeni eklediğiniz itemlere de yazmanız gerekmez. İtemi ekledikten sonra kaydedip not defterinden çıkın.

Adım2: Txt Oluşturma Kısmı
Şimdi item ekledikten yada düzenledikten sonra 2. adıma geçip .txt dosyası oluşturacağız. İndirdiğiniz dosyada adım2 klasörünü açın. Editlediğimiz item_proto_dump.xml'yi "Adım 2" klasörüne kopyalıyoruz.

item proto editleme adım 2

Kopyaladıktan sonra item_proto_dump.xml dosyasını, Üstüne sürükle isimli dosyanın üzerine getirin ve bırakın. Aşağıdaki gibi açılacaktır.

metin2 pvp serverler item proto

İşlemler bitmesini bekleyin. En son sizin eklediğiniz itemleri görmeniz gerekir. İşlem bitince programı kapatın. Aşağıda ki gibi dosyalar oluşacak.

metin2 pvp item proto oluşturma resimli anlatım

Gördüğünüz üzere item_proto.txt dosyamız oluşmuş oldu. 40k+ Files kullanıyorsanız bu txt dosyalarının ne işe yaradığını anlamışsınızdır. Bu dosyalar aynı zamanda oyununuzun Ftp'sinde de yer alır. Eskiden olduğu gibi hem navicat'taki hem de locale_tr'deki item_protolarla uğraşmanız gerekmiyor. Eğer normal packınızdaki item protonun tüm değerlerin navicattaki item protonuzun değerleriyle aynı olduğunu düşünüyorsanız bu iki txt dosyasını ftp'nizdeki /usr/game/share/conf klasörüne atın. Eğer TXT_STARTUP değerini değiştirmediyseniz conf konumuna attığınız iki txt dosyası reboottan sonra navicatınızdaki item protoyu otomatik olarak değiştirir. Bu şekilde navicat ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Metin2 pvp serverinizi test etmeyi unutmayın.

Adım3 İtem_proto Dosyası Oluşturma Kısmı
2. adımda oluşturduğumuz txt dosyalarını, Önceden indirdiğimiz dosyanın içinde bulunan Adım 3 klasörüne kopyalıyoruz. Sonrasında Txtleri sürükle adındaki exe dosyasının üstüne bu iki txt dosyasını sürükleyip bırakıyoruz. Adım 3 oldukça basit. Ve artık item_protomuz hazır!

metin2 item_proto hazır