Mob Grubu ayarlama ve sabitleme

admin

Administrator
Yönetici
Admin
Metin2 pvp nizde mob yaratıklar grup halinde yeniden spawn olabilirler. Bu gruplar orjinal olarak gelir. Fakat biz bunu istediğimiz gibi ekleyebilir yada değiştirebiliriz. Değiştirme daha kolay çünkü sabitlenmiş mob gurubu değiştirdiğinizde direk olarak aynı yerde ayarladığınız şekilde çıkacaktır. Ekleme işleminde ise vnum değeri atayıp mob haritasına gidip çıktığı yeride ayarlamak gerekir. Ben size ikisinide anlatacağım.

1. Mob gruplarını içeren dosya editleme
Öncelikle: /usr/game/share/locale/turkey klasör yolunu takip edin. burada group.txt dosyasını göreceksiniz. Bilgisayarınıza indirin ve notepad++ ile açın. Aşağıda ki gibi bir kodlar bütünü açılacak.

Leader: Grubun en güçlü olan yaratığı olmalıdır hemen yanında Wildhunt liderin ismi hemen yanında ki ise liderin mob kodu. Lider ismini navicat dan mob_proto dan bulabilirsiniz. Orda vnum altında mob kodu da yazar. İsim çok önemli olduğunu sanmıyorum değişen birşey olmuyor.
Vnum: değeri mob grubuna verdiğiniz değer arkadaşlar. Yeni eklecekseniz eğer group.txt dosyasında aynısından olmadığına dikkat edin. Bu değer ile mobları haritada sabitleyeceğiz.
1,2,3 gibi satırlar: her satıra bir yaratık ve vnum kodunu yazmalısınız. Burdaki satırlarda liderin yanında çıkacak mobları belirtmiş olacağız.
Sadece değiştirme yaparsanız ekleme yapmayacaksanız 1. adımı yapmanız yeterli. sonrasında reboot atın.

2. Eğer yeni ekleme yaptıysanız haritada mob grubunu sabitlememiz gerekecek.
Bunun için map klasörüne gitmemiz gerek. (/usr/home/game/share/locale/turkey/map/metin2_map_c3) ben mavi bayrak köyünü tercih ettim metin2_map_c3 yani siz diğer haritalardan istediğinizi seçebilirsiniz.
Harita isimleri ve açıklamaları için: harita isimleri ve açıklamaları kısmına bakabilirsiniz.
Bu map klasörüne girdiğimizde regen.txt dosyasını bulacağız. bunu notepad++ ile açtığımızda aşağıdaki gibi bir kod bütünü göreceğiz.

r: yeniden yani öldüğünde tekrar dirilmesi gerektiğini gösterir.
302 779 haritada çıkacağı koordinat.
40s: Öldükten sonra kaç saniyede çıkacağını bildirir.
205: mob grup vnum değeridir.
Siz yeni bir grup oluşturduysanız yeni bir satıra herhangi bir satırı kopyala yapıştır yapın ve kendi grubunuzun vnum değerini ve istediğiniz bir koordinatı girin. İşlem bu kadar basit.

Tüm yönergeleri kayıt edip sunucuya dosyaları gönderdikten sonra reboot atmamız gerekecek. Rebootdan sonra mob grubunuz görünecektir.